Banner Letenky-do-usa Banner Car-Rent-usa Banner Ubytovani-v-usa

Státy USA

staty USA

Národní parky USA

narodniParky USA

Města USA

mesta USA

Spojené státy americké

 • usa
       SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
  (United States of America) se rozkládají téměř na 40% plochy Severní Ameriky. Na severu hraničí s Kanadou a na jihu s Mexikem. Omývají je hned dva oceány. Na západě šplouchají vlny Tichého oceánu a na východě Atlantského oceánu. V hlavní části USA najdete 47 států USA a 1.federální distrikt (District of Columbia). Zbývajícími 2 státy jsou Aljaska která tvoří severozápadní výběžek Severní Ameriky a Hawajské ostrovy ve střední části Tichého oceánu.
       Pod svrchovanost USA patří přidružené státy Portoriko a Severní Mariany, zámořská území Americká Samoa, Guam, Panenské ostrovy USA a několik ostrovů v Tichém oceánu.

  více údajů o USA

  více údajů o historii USA

   Nejpopulárnější, přitažlivá místa USA

Grand Canyon National Park

[grend kenjen]

 • Země: USA
 • Stát: Arizona (AZ)
 • Nejbližší město: Williams
 • Založen: v roce 1919
 • Rozloha: 4.931 km2
 • Počet návštěvníků: 4.756.771 (r.2014)

Info

Grand Canyon NPJeden ze sedmi přirozených divů světa národní park Grand Canyon (anglicky Grand Canyon National Park, česky Velký kaňon) leží na severozápadě státu Arizona, nedaleko hranic států Utah a Nevada.

Park se rozprostírá na 4.931 km2. Národní park Grand Canyon ukazuje působivou ukázku eroze a přirozené zemské krásy. Do této podoby ji vyhloubila řeka Colorado, déšť a sníh.

Grand Canyon je 446 km (277 mil) dlouhý. Řeka Colorado je delší než Grand Canyon, teče 2333 km (1450 mil) ze Skalistých hor v Coloradu do zátoky California v Mexiku.

Grand Canyon je chráněn jako národní park od roku 1919. Okolní území bylo k národnímu parku připojeno v roce 1975.

Šířka a hloubka kaňonu není všude stejná. Hloubka dosahuje až 1829 m a šířka 6 až 30 km.

Z vyhlídkových míst podél okraje kaňonu lze zahlédnout řeku Colorado, která se proplétá erodovanými hřebeny a skalními věžemi, které postupně klesají ke dnu kaňonu.

Grand Canyon je po celém světě nepřekonatelný úchvatnými výhledy které nabízí svým návštěvníkům. I všes všechny tyto pozoruhodnosti není Grand Canyon nejhlubším kaňonem na světě. Both the Barranca del Cobre v severním Mexiku a Hell's Canyon v Idahu jsou hlubší. Grand Canyon je ale známější a to nejen pro svou ohromující velikost ale i pro jeho nádherně barevnou a členitou krajinu.

 

Grand Canyon se skládá ze dvou částí. První z nich je Jižní okraj - South Rim, který je lépe dostupný a navštěvuje ho tak nejvíc návštěvníků. Centrem turismu je v této části středisko Grand Canyon Village, které poskytuje mnoho služeb, včetně kempů, obchodů, restaurací, bank, pošty i zdravotního střediska.

Severní okraj – North Rim převyšuje protější jižní o 500 metrů, to přináší velmi nízké zimní teploty a Grand Canyon NP - North Rimchladnější léta. S prvními sněhovými přívaly což je obvykle na konci října, parková služba uzavře přístupovou silnici a severní část parku otevře až začátkem května. Centrem turismu v této části je Grand Canyon Lodge.

Grand Canyon Village dělí od Grand Canyon Lodge na severním okraji kaňonu 16 km široký kaňon, ale k tomu, aby jste se dostali na druhou stranu této propasti, musíte ujet vzdálenost 344 km.  

Daleko divočejší, hůře přístupný a méně civilizovaný Severní okraj - North Rim navštěvuje pouhá jedna desetina všech návštěvníků. 

 

Zajímavosti

 • Grand Canyon byl zařazen na seznam světového přírodního dědictví organizace UNESCO.
 • GrandCanyon SkywalkGrand Canyon je jedním z nejpopulárnějších národních parků USA, ročně ho navštíví téměř pět milionů návštěvníků.
 • Téměř milion návštěvníků si tento nádhený park prohlédne ze vzduchu díky vyhlídkovým letům a kochají se jak z letadel tak vrtulníků.
 • V roce 2007 byla v tomto národním parku slavnostně otevřena ve výšce 1220 metrů nad zemským povrchem skleněná vyhlídková plošina Skywalk ve tvaru obří podkovy, visuté 20 metrů od okraje skalní stěny.

 

Tipy na cestu

help-icon48

Služby


Jižní okraj (South Rim) je otevřena 24 hodin denně, 365 dní v roce . 
Všechny služby pro návštěvníky jako kemp , ubytování a potraviny jsou k dispozici po celý rok.

Vzhledem k tomu, že tato jižní hrana národního parku Grand Canyon je pro návštěvníky dostupnější než severní správci parku doporučují neváhat s rezervacemi ubytování, i s rezervacemi kempových míst. Rezervace je doporučováno udělat v dostatečném časovém předstihu.

On-line Rezervace ubytování    *   On-line rezervace kempových míst

 

Severní okraj (North Rim) je přes zimu uzavřen. Obchod s jídlem a ubytování je zde dostupné od 15.května do 15.října.

 

car-icon48Doprava

Vzhledem k tomu, že Jižní okraj (South Rim) je pro návštěvníky dostupnější, měli by jste při jeho návštěvě zejména v letních měsících očekávat dopravní zácpy a problémy s parkováním. Nejméně navštěvovaná je tato část národního parku od listopadu do února. Nicméně, pokud si naplánujete návštěvu v těchto zimních měsících při plánování Vaší cesty pozornost počasí.
Z Grand Canyon Village vyjíždí bezplatná autobusová kyvadlová doprava (shuttle-bus), která převáží návštěvníky parku po Rim Drive k Hermits Rest a k nejpůsobivějším vyhlídkovým místům, odkud se můžete vydat dál pěšky po hraně. Udělej si svůj pobyt jednodušší a šetřete palivo tím, že zaparkuje svůj vůz a využijete těchto parkových autobusů.

Z letiště v Tusayanu na jižním okraji organizují různé společnosti výlety letadlem nad Velkým kaňonem.

Bezpečnostní informace

 

Protože se tento národní park nachází v odlehlé části země a je vzdálen od větších měst doporučuje se:

 • Na cestu si s sebou přibalte náhradní klíče od auta; čekání na zámečníka může být dlouhé.
 • Nejbližšího automechanika najdete sice na jižním okraji kaňonu, ale ten se zaměřuje pouze na drobné opravy. Pokud se bude jednat o složitější poruchu vozidla, bude muset být odtaženo do Flagstaff nebo Williams, AZ.
 • Vzdálenosti v této části země klamou. Může se Vám zdát, že by se daly navštívit tři parky v jeden den, ale realita je často odlišná.
 • Udržujte nádrž svého auta plnou. Čerpacích benzínových stanic zde nenajdete mnoho a vzdálenosti jsou značné.
 • Nezapomeňte na zásobu vody a to zejména v letních měsících.
 • Během léta (červenec - září) Vás zde mohou zastihnout bouřky, které poskytují sice krásu, vzrušení a doplňují tolik potřebnou vodu do Grand Canyonu, ale také přinášejí riziko nebezpečných a potencálně smrtelných blesků. Blesk již zabil a zranil návštěvníky parku.

Mapa parku

Video...

Fotografie z USA...

 • Arches National Park - Fotogalerie

  Národní park Arches (anglicky Arches National Park) se nachází v západním Utahu, severně od města Moab ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Grand Canyon National Park - Fotogalerie

  Národní park Grand Canyon (anglicky Grand Canyon National Park) se nachází ve státě Arizona, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Yellowstone National Park - Fotogalerie

  Yellowstonský národní park (anglicky Yellowstone National Park) se nachází na území tří států : Wyoming, Idaho a Montana, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Olympic National Park - Fotogalerie

  Olympijský národní park (anglicky Olympic National Park) se nachází na území státu Washington, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Yosemite National Park - Fotogalerie

  Národní park Yosemite (anglicky Yosemite National Park) se nachází na území státu Califirnia, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Death Valley National Park - Fotogalerie

  Národní park Death Valley (anglicky Death Valley National Park) se nachází na území státu California, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • San Francisco - Fotogalerie

  Město San Francisco se nachází ve státě California, ve Spojených státech.

  Pokochejte se nádhernou jeho scenérií...

 • Crater Lake National Park - Fotogalerie

  Národní park Crater Lake (anglicky Crater Lake National Park) se nachází na území státu Oregon, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

Knihy o USA

 • USA - Lonely Planet
 • Západ USA - Lonely Planet
 • Východ USA - Lonely Planet
 • Západ USA: Národní parky
 • USA západ
 • Západ USA - Průvodce přírodou

InfoAmerika doporučuje: