Banner Letenky-do-usa Banner Car-Rent-usa Banner Ubytovani-v-usa

Státy USA

staty USA

Národní parky USA

narodniParky USA

Města USA

mesta USA

Spojené státy americké

 • usa
       SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
  (United States of America) se rozkládají téměř na 40% plochy Severní Ameriky. Na severu hraničí s Kanadou a na jihu s Mexikem. Omývají je hned dva oceány. Na západě šplouchají vlny Tichého oceánu a na východě Atlantského oceánu. V hlavní části USA najdete 47 států USA a 1.federální distrikt (District of Columbia). Zbývajícími 2 státy jsou Aljaska která tvoří severozápadní výběžek Severní Ameriky a Hawajské ostrovy ve střední části Tichého oceánu.
       Pod svrchovanost USA patří přidružené státy Portoriko a Severní Mariany, zámořská území Americká Samoa, Guam, Panenské ostrovy USA a několik ostrovů v Tichém oceánu.

  více údajů o USA

  více údajů o historii USA

   Nejpopulárnější, přitažlivá místa USA

Yellowstone National Park

 • Země: USA
 • Stát: Wyoming (WY)
 • Nejbližší město: Gardiner , West Yellowstone, Silver Gate / Cooke City a East Yellowstone (do 5 mil od hranic parku)
 • Založen: 1. března 1872
 • Rozloha: 8 983 km²
 • Počet návštěvníků: 4.097.710 (r.2015)

Info

Yellowstone national parkYellowstonský národní park, který byl vyhlášen v roce 1872, jako první národní park na světe, především pro svou ojedinělou kolekci gejzírů, horských pramenů, bahenních vřídel a fumarole chrlících páru.

Své jméno park získal podle řeky Yellowstone. Řeka Yellowstone, která protéká tímto územím a jejíž břehy lemují vysoké žluté skály, se rozkládá na ploše 8 983 km2 a na jeho území se nachází 110 působivých vodopádů, velké množství horkých pramenů, baheních vřídel, úchvatných gejzírů, údolí řek a jezer, hluboké kaňony, pohoří, rozlehlé lesy. Park poskytuje významné útočiště největší koncentraci divoké zvěře ze 48 kontinentálních států.

Součástí tohoto parku je Yellowstonské jezero, které patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Jezero má rozlohu 350 km2, leží ve výšce 2357 m n.m. a nachází uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Tato kaldera je považována za aktivní vulkán, který za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou.

V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající vulkanismus. Vroucí prameny jsou nejobvyklejším úkazem v tomto parku. Můžete zde spatřit prameny, které vypadají jako vařící se káva, ale také klidná, křišťálově průzračná jezírka neuvěřitelné hloubky. Velmi často se zde setkáte s baheními vřídly, které jsou přírodními úkazy kyselého charakteru s omezeným zdrojem vody. Jejich konzistence a aktivita se různí podle ročního období a množství dešťových srážek.

Dalším velice častým úkazem zde jsou fumaroly nebo parní vývěry, které jsou nejteplejšími hydrotermálními úkazy v parku. Nejlépe viditelné jsou v chladnějším počasí.

Nespočet gejzírů, které jsou zde k vidění jsou horskými prameny, které pronikají vodním systémem k úzkým skulinkám těsně pod zemským povrchem. Voda cirkulující z největších hloubek může na zemském povrchu překročit bod varu (93°C).

Nejznámějším gejzírem je gejzír Old Faithful (Starý věrný), který již asi 120 let tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m, maximálně pak až do výšky 56 m v množství až 32 000 litrů. Old Faithful získal jako vůbec první gejzír v parku své jméno a to již v roce 1870. Nejvyšším gejzírem v Yellowstonu je gejzír Steamboat (Parník), který má však velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let.

Na severním okraji národního parku se nachází místo unikátních teras a kaskád, zvané Mammoth Hot Springs (Mamutí horké prameny). Tyto unikátní terasy vznikají podzemním míšením prosáklé dešťové vody s oxidem uhličitým, který uniká z podpovrchového horkého magmatu, vzniká kyselina uhličitá. Z této vody se vylučuje travertin, který se usazuje. Terasy jsou zbarveny většinou bíle, popř. vlivem oxidů železa krémově. Někde však mají v důsledku přítomnosti termálních bakterií a řas nádech žlutý, oranžový, hnědý či zelený.

Řeka Yellowstone pramení v horské skupině Bighorn, protéká parkem od severu na jih. V severní části parku tvoří řeka Yellowstone hluboký kaňon, dlouhý 39 km, hluboký 240 až 370 metrů, široký 400 m až 1,21 km, který vyhloubila ve žlutě zabarvené hornině. Na řece i jejích přítocích leží několik vodopádů, z nichž ten nejvyhledávanější vodopád Lower Falls dosahuje výšky 94 metrů. Je druhým nejvíce fotografovaným místem v Yellowstonském národním parku.

 
 

Zajímavosti

 

Yellowstonský národní park :

 • Byl prvním národním parkem na světě Zapsán do světového dědictví UNESCO
 • Rozkládá se na 8987 km2
 • Zaujímá 898,317 hektarů
 • 102 vzdušných km od severu k jihu (63 mil)
 • 87 vzdušných km od východu k západu (54 mil)
 • 96% parku se nachází ve státě Wyoming
 • 3% parku se nachází ve státě Montana
 • 1% parku se nachází ve státě Idaho
 • Přibližně 5% parku je pokryto vodou; 15% pastvinami; a 80% je pokryto lesem
 • Park je domovem pro jednu z největších světových kalder s více než 10.000 tepelných rysů s více než 300 gejzíry.
 • Park má více než 290 vodopádů s 308 menšími vodopády na řece Yellowstone.
 • Park ročně zasáhne 2000 zemětřesení
 • V oblasti Yellowstonského parku pramení dvanáct významných amerických řek.
 • Park má 9 návštěvnických center
 • V parku najdete 12 kempů (s více než 2000 kempovými místy)

Bezpečnostní informace

 

Nejdůležitějších 10 věcí, které byste měli vědět a kterými by jste se měli řídit!

 

Neohrožujte divokou zvěř. Pokud není uvedena nižší rychlost, platí ve zdejším parku nejvyšší povolená rychlost 73 km/h (45 mph). Zpomalte, abyste zajistili, že v případě neočekávaného setkání se zvířaty zastavíte včas a v dostatečné vzdálenosti.

Sledujte zvěř z odpočívadel. Spatříte-li během své jízdy divokou zvěř, nezastavujte ani neblokujte dopravu v žádném úseku vozovky. Namísto toho si najděte další, k tomu určené odpočívadlo nebo parkoviště a sledujte zvěř z bezpečné vzdálenosti.

Silnice nepatří jen vám. Cyklisté by měli jezdit v řadě za sebou. Řidiči by měli cyklisty objíždět s dostatečným bočním odstupem, který je nejméně 1 m. Tento odstup by měl být dodržován také při projíždění podél chodníku podél silnice, zejména pokud je vozidlo vybaveno velkými, postranními odnímatelnými zrcátky.

Udržujte odstup. Od medvědů a vlků musíte udržovat vzdálenost nejméně 91 metrů. Vzdálenost 23 m je nutné udržovat od bizonů, jelenů wapiti a ostatních zvířat. Jestliže některé zvíře, bez ohledu na vzdálenost, změní své chování z důvodu vaší přítomnosti, jste příliš blízko.

Nekrmte žádná divoká zvířata, včetně ptáků. Konzumace lidské stravy je pro zvířata nezdravá a vzbuzuje agresivní chování, které může vyžadovat nutnost zásahu za účelem zvládnutí zvířete. Veškeré potraviny, odpadky, chladicí boxy a nástroje k přípravě jídla musí být uchovávány v bezpečných kontejnerech odolných proti medvědům, pokud se je nechystáte okamžitě spotřebovat.

Zdržujte se pouze na určených cestách a dřevěných chodnících. Půdní vrstva v hydrotermálních oblastech je křehká a tenká a těsně pod ní proudí vařící voda. Návštěvníci se mohou propadnout a zemřít. Své děti neustále hlídejte a mějte je na blízku. V některých oblastech se mohou vyskytovat plyny, které jsou toxické. Pokud se vám udělá nevolno, okamžitě místo opusťte.

Buďte obezřetní ve styku s vodou. Neriskujte při rybaření, brodění a nesnažte se procházet proudy. Plavání ve volné přírodě je zde nebezpečné a v mnoha oblastech zakázané. Vody vyskytující se v parku mohou být záludně studené a rychlé. Veškeré použití loďek a člunů vyžaduje povolení!

Během vašich cest po stezkách se můžete setkat s medvědy. Bezpečnější je chodit ve skupinkách. V místech, kde nemáte dostatečný rozhled okolo sebe, jděte tak, aby vás bylo slyšet. Jestliže se ve vaší blízkosti objeví medvěd, neutíkejte. Noste s sebou sprej na obranu proti medvědům a seznamte se s jeho bezpečným použitím.

Hlídejte své domácí mazlíčky. Domácí zvířata nesmí na cesty nebo dřevěné chodníky, do odlehlých míst nebo hydrotermálních jezírek. V místech, kde je to dovoleno, musí být domácí zvířata na vodítku a mohou se pohybovat pouze do vzdálenosti 30,5 m od silnice nebo od parkoviště. Nenechávejte své domácí zvíře bez dozoru nebo uvázané k nějakému předmětu. Majitelé musí sbírat a likvidovat po svém domácím mazlíčkovi výkaly.

Služby mobilních operátorů mohou být dostupné v oblastech Grant, Canyon, Mammoth Hot Springs a Old Faithful. Připojení Wi-Fi není k dispozici v návštěvnických centrech, ve venkovských zařízeních, národních historických památkách ani v historických ubytovacích zařízeních. Majitelé mohou poskytovat Wi-Fi připojení za poplatek.

Tísňové volání 911

 

Mapa parku

Video...

Fotografie z USA...

 • Arches National Park - Fotogalerie

  Národní park Arches (anglicky Arches National Park) se nachází v západním Utahu, severně od města Moab ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Grand Canyon National Park - Fotogalerie

  Národní park Grand Canyon (anglicky Grand Canyon National Park) se nachází ve státě Arizona, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Yellowstone National Park - Fotogalerie

  Yellowstonský národní park (anglicky Yellowstone National Park) se nachází na území tří států : Wyoming, Idaho a Montana, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Olympic National Park - Fotogalerie

  Olympijský národní park (anglicky Olympic National Park) se nachází na území státu Washington, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Yosemite National Park - Fotogalerie

  Národní park Yosemite (anglicky Yosemite National Park) se nachází na území státu Califirnia, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • Death Valley National Park - Fotogalerie

  Národní park Death Valley (anglicky Death Valley National Park) se nachází na území státu California, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

 • San Francisco - Fotogalerie

  Město San Francisco se nachází ve státě California, ve Spojených státech.

  Pokochejte se nádhernou jeho scenérií...

 • Crater Lake National Park - Fotogalerie

  Národní park Crater Lake (anglicky Crater Lake National Park) se nachází na území státu Oregon, ve Spojených státech.

  Pokochejte se jeho nádhernou scenérií...

Knihy o USA

 • USA - Lonely Planet
 • Západ USA - Lonely Planet
 • Východ USA - Lonely Planet
 • Západ USA: Národní parky
 • USA západ
 • Západ USA - Průvodce přírodou

InfoAmerika doporučuje: