Národní parky USA

nejlepší nápad, který se kdy v Americe zrodil...

  

...vyberte stát který Vás zajímá

NP

     1. května 1872 byl vyhlášen první národní park na světe -  Yellowstonský nárorní park (Yellowstone National Park) rozkládající se na severozápadě státu Wyoming.

ArchesAž do roku 1916 byl park svěřen pod správu armády Spojených států. Tehdy prezident Woodrow Wilson podepsal zákon o vzniku National Park Service (správy národních parků). Od doby vyhlášení Yellowstonského národního parku až po jeho svěření pod správu National Park service vzniklo dalších 14 národní parků. V roce 1960 se už starala o 187 objektů (národní parky, národní památky, historické parky). V roce 1980 se území spravovaná National Park Service zvětšila na dvojnásobek poté, co prezident Jimmy Carter vyhlásil 11 velkých parků a rezervací na území Aljašky. Dnes spravuje National Park Service celkem 379 objektů, včetně 58 národních parků.  Každý z národních parků musí být vyhlášen zákonem přijatým Kongresem. Nejnovějším národním parkem je Great Sand Dunes vyhlášený roku 2004.

yellowstone     Národní parky se nachází ve dvaceti sedmi státech USA a na nezačleněném území Americké Samoi a Amerických Panenských ostrovů. Nejvíce národních parků se nachází na Aljašce (8 národních parků) a v Kalifornii (8 národních parků), které následuje Utah (5 národních parků) a Colorado (4 národních parků). Rozlohou největším národním parkem je Wrangell - St. Elias s celkovou plochou 32 tisíc km2, nejmenším národním parkem je Hot Springs s rozlohou menší než 24 km2. Celková rozloha území chráněných jako národní parky je zhruba 210 tisíc km2, což je průměrně 3620 km2 na každý park. Nejnavštěvovanějším národním parkem byl v roce 2010 Great Smoky Montains (9,463,538 návštěvníků/rok), následovaný Grand Canyonem (4,388,386 návštěvníků/rok) a Yosemite (3,901,408 návštěvníků/rok). Čtrnáct národních parků je zaneseno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

GrandCanyon

     Všechny státy USA mají navíc vybudovaný vlastní systém státních parků (State Parks), které chrání zvláštní krajiny nebo historické památky. Kromě národních parků spravuje National Park Service více než 350 národních památek, národních rekreačních oblastí (National recreation Areas) a národních jezerních a přímořských oblastí (National Lake a Seashores).

Olympic     V letním období mohou být některé parky přeplněné, ale i tak turistické trasy a kempy na samotách nabízejí téměř nekonečné množství možností, jak poznávat původní přírodu.  Prakticky každý z nich je protkán sítí turistických chodníčků. Národní parky USA mají obvykle návštěvnická centra (Visitor Center), muzea a jsou vybaveny širokou nabídkou brožur a knih, originálními suvenýry. O chod každého parku se starají správci parku (rangeři), které poznáte podle klobouků s širokými okraji a mimo jiné se snaží ze všech sil podávat návštěvníkům maximum informací, udržují turistické cesty a pořádají naučné programy.  V mnoha národních parcích jsou v provozu kempy a další ubytovací kapacity, restaurace i obchody.

 

logo vyberte si park2

InfoAmerika doporučuje: